Thursday, January 23, 2014

PFW Haute Couture: Zuhair Murad

 The best at the end?!?! We can evaluate Zuhair Murad´s fashion show also like this. This sympathetic designer gradually gains hearts and sympathies of all fans of beautiful dresses and gowns. His work reminds us of Elie, but we don´t want to say that he is purposefully replicating him. However, we can certainly find there some similarity. Like Elie, Zuhair presented his mostly pastel colored models. He added gold accessories, feathers and lace. 47 incredibly beautiful creations were part of the show, which ended with a wedding dress model.
I hope Elie will forgive us, but we like this one a little bit more than his....:)

And although couture week is ending, ready-to wear fashion shows start in a while, so we are going to bring you information, photos and interesting facts from all four fashion weeks.
We start on February 6 !!!

Najlepšie nakoniec?!?! A aj tak by sme zhodnotili prehliadku Zuhaira Murada. Tento dizajnér si postupne získava srdcia a sympatie všetky fanúšikov krásny šiat a rób. Jeho práca nám pripomína Elieho, ale nechceme tým povedať, že by ho účelne kopíroval. Podobnosť tam však určite nájdeme. Rovnako ako Elie aj Zuhair predviedol modely väčšinou v pastelových farbách. Pridal k ním zlaté doplnky,perie a čipku. 47 neuveriteľne nádherných kreácií bolo súčasťou prehliadky, ktorú zakončil modelom svadobný šiat.
Dúfam, že nám to Elie odpustí, ale tieto sa nám páčia o trošku viac ako tie jeho...:)

A i keď sa couture week končí, o chvíľu začnú ready-to wear  prehliadky, takže celý mesiac vám budeme prinášať inoformácie, fotky a zaujímavosti zo všetkých štyroch fashion weekov.
Začíname už 6. februára!!!
foto source: style.com

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...