Wednesday, January 22, 2014

PFW Haute Couture: Elie Saab


What a man Elie Saab is!!! I could not miss out this beginning :) Basically he doesn´t come up with something new, doesn´t try to shock us with each fashion show, but he does, what he can. Perhaps even the best.
Look at his clothes creates in each one of us a feeling that this is the only thing we want. We can´t stop looking at this collection and I cannot choose only one or two models we like. We like everything - cuts or colors, make-up and also simple hairstyles. But what we admire the most is the handwork,, which changes each of the models to an artwork. Elie is for us an artist and we loudly admire his work. And the wedding dress, ooh.. :)

Elie Saab je pánko!!!Nemohla som si odpustiť tento začiatok :) On v podstate nevymýšľa niečo nové, nesnaží sa šokovať každou prehliadkou, ale robí to, čo robiť vie. Hádam aj najlepšie.
Pohľad na jeho šaty v každej z nás vyvolá pocit, že toto je to jediné po čom túžime. My sa nevieme vynadívať na túto kolekciu a rozhodne si neviem vybrať jeden či len dva modely, ktoré by sa nám páčili. Páči sa nám všetko - strihy či farba, líčenie a aj jednoduché účesy. No najviac obdivujeme tú ručnú prácu, ktorou sa každý model mení na umelecké dielo. Pre nás je Elie jednoducho umelec a jeho diela obdivujeme poriadne nahlas. A tie svadobné, aaaaaach.. :)


photo source: style.com

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...