Thursday, December 12, 2013

Wild Wild ChanelFrench fashion house Chanel in U.S. Texas. What do you think about this combination? In fact, I couldn´t imagine that either, but it turned out to be really interesting combination.
Karl with his models and top models, led by Joan Smalls, Georgia May Jagger, Lindsey Wixson and many others, showed us how to make a pre-fall fashion show in large.
Although on Tuesday (10.12), a very huge part of the USA was focused on the VS Fashion Show (which was, for us at least, an absolute disappointment), enthusiasts of "high fashion" found also something for themselves.
Collection called Métiers d´Art, from which 94 predominantly female models were showcased, was presented in a spirit of Wild West. Anne Wintour, Zoe Kravitz or Kristen Stewart, which became the face of this fashion house, all showed up.


The place, where it all happened, wasn´t randomly chosen, but rather had a symbolic meaning. In 1957 Coco Chanel, the founder of this fashion house, came to Texas to honour the invitation of Stanley Marcus (the founder of Neiman Marcus). Except from this collection Karl presented also his minifilm The Return.
The best models from this collection can be found on our FB page.

Francúzsky módny dom Chanel v americkom Texase. Čo poviete na takúto kombináciu? Popravde, tiež som si to veľmi nevedela predstaviť, no vykľulo sa z toho skutočne zaujímavé spojenie.
Karl so svojimi modelmi a top modelkami,  na čele s Joan Smalls, Georgiou May Jagger, Lindsey Wixson a mnoho ďalšími, ukázali ako sa môže urobiť pre-fall fashion show vo veľkom.
I keď v utorok (10.12.) sa najmä veľká časť Ameriky  zameriavala na VS Fashion Show ( čo bolo, aspoň pre nás fatálne sklamanie), nadšenci "high fashion" si prišli tiež na svoje.
Kolekcia s názvom Métiers d'Art, z ktorej bolo predvedených 94 prevažne ženských modelov, sa niesla v duchu divokého Západu. Na show nechýbala Anne Wintour, Zoe Kravitz či Kristen Stewart, ktorá sa stala tvárou tohto módneho domu.
Miesto konania však nebol náhodným výberom, ale mal skôr symbolický význam.  V roku 1957 sa v Texase na počesť pozvania  Stanleyho Marcusa (zakľadateľa Neiman Marcus) ukázala zakľadateľka módneho domu Chanel -  Coco Chanel. Okrem kolekcie odprezentoval Karl aj minifilm The Return.
Najlepšie modely z kolekcie nájdete na našej FB stránke.Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...